Lista celor care au intrat în U.S.R.

20. noiembrie 2014 | De | Categorie: Conducere

sigla usrLuni, 17 noiembrie 2014, au avut loc reuniunile Comitetului Director şi Consiliului Uniunii Scriitorilor din România. Cu acest prilej, între alte teme de actualitate ţinând de activitatea curentă a U.S.R., s-a stabilit componenţa juriului pentru premiile U.S.R. pe anul 2014 şi s-au votat propunerile Comisiei de Validare privind primirea de noi membri. usrpoezie.ro vă prezintă lista celor care au intrat în U.S.R. . Printre stagiarii votați titulari de Consiliul U.S.R., îi amintim pe Daria Dalin (2011),  Flaviu George Predescu (2012), Virgil Todeasă (2012), Igor Ursenco (2012) -Filiala Alba – Hunedoara, Geo Galetaru (2011), Lia Faur (2012), Domnica Pop (2012) -Filiala Arad, Oana-Stoica Mujea (2010), Dănuţ Ungureanu (2010) – Filiala Bucureşti – Literatură pentru copii şi tineret, Petre Răileanu (2011), Adrian Niţă (2012)-Filiala Bucureşti – Critică, eseistică şi istorie literară, Vasile Menzel (2011), Cristiana Maria Purdescu (2011), Florin Dochia (2012), Eliza Macadan  (2012), Constantin Marafet (2012), Ionuţ Bogdan Ştefănescu (2012) – Filiala Bucureşti – Poezie, Şerban Tomşa (2010), Bogdan Hrib (2011), Cosmin Perţa (2012), Adrian Voicu (2012) – Filiala Bucureşti – Proză, Hanna Bota (2011) –  Filiala Cluj, Stela Iorga (2010), Andrei Velea (2012) –  Filiala Sud-Est, Brânduşa Armanca (2010), Moni Stănilă (2011), Raul Bribete (2012) – Filiala Timișoara. Daniel Dăian – Filiala Alba-Hunedoara, Mioara Bahna,  Violeta Savu -Filiala Bacău, Dora Mezdrea – Bucureşti – Critică, eseistică şi istorie literară, Andrei Păunescu – Filiala Bucureşti – Poezie, Ştefan Baghiu, Ştefan Bolea, Vasile Sebastian Dâncu, Alexandru Laszlo, Ştefan Manasia, Ioan Pop-Curşeu, Daniel Săuca – Filiala Cluj, Alexandru Vakulovski – Filiala Timișoara  sunt câțiva dintre noii scriitori care au intrat în U.S.R. şi care au fost votaţi de Comisia de Validare.

Stagiarii Filialelor Uniunii Scriitorilor din România deveniți titulari

Filiala Alba – Hunedoara

  1. Ioan Dan Bălan (2011)
  2. Silvia Beldiman (2011)
  3. Raisa Boiangiu (2011)
  4. Daria Dalin (2011)
  5. Ladislau Daradici (2011)
  6. Monica Grosu (2011)
  7. Ioan Hădărig (2011)
  8. Casandra Ioan (2011)
  9. Ironim Muntean (2011)

10.  Iulian Chivu (2012)

11.  Sonia Elvireanu (2012)

12.  Mihai Pascaru (2012)

13.  Flaviu George Predescu (2012)

14.  Virgil Todeasă (2012)

15.  Igor Ursenco (2012)

Filiala Arad

  1. Geo Galetaru (2011)
  2. Ildiko Nagyalmos (2011)
  3. Dana Melania Bădic (2012)
  4. Sanda Maria Deme (2012)
  5. Lia Faur (2012)
  6. Lăcrimioara Iva (2012)
  7. Ruxandra Ivăncescu (2012)
  8. Alexandru Moraru (2012)
  9. Domnica Pop (2012)
  10. Gilda Vălcan (2012)

Filiala Bacău

  1. Cezarina Adamescu (2010)
  2. Silvia Caba-Ghivireac (2010)
  3. Doru Ciucescu (2010)
  4. Aurel Pop (2010)
  5. Victor Stan (2010)
  6. Petruş Andrei (2011)
  7. Grigore Codrescu (2011)
  8. Loredana Dănilă (2011)
  9. Tincuţa Horonceanu-Bernevic (2011)
  10. Ion Lupu (2011)
  11. Ion Maftei (Flavus) (2011)
  12. Silvia Miler (2011)
  13. Raluca Neagu (2011)
  14. Emil Niculescu (2011)
  15. Ioan Prăjişteanu (2011)
  16. Ion Prelipcean (2011)
  17. Florentina Stanciu (2011)
  18. Cezar Straton (2011)
  19. Ion Baban (2012)
  20. Sever Bodron (2012)
  21. Ovidiu Bufnilă (2012)
  22. Dan Iacob (2012)
  23. Petre Isachi (2012)
  24. Iuliana Paloda-Popescu (2012)
  25. Cristina Ştefan (2012)

Filiala Braşov

  1. Gheorghe Postelnicu (2010)
  2. Liviu Comşia (2011)
  3. Luminiţa Dascălu (2011)
  4. Emanoil Toma (2011)
  5. Cristian Muntean (2012)
  6. Angela Nache-Mamier (2012)

Filiala Bucureşti – Literatură pentru copii şi tineret

  1. Sânziana Popescu (2010)
  2. Oana-Stoica Mujea (2010)
  3. Dănuţ Ungureanu (2010)
  4. Daniel Braşoveanu (2012)
  5. Vasile Groza (2012)
  6. Laura Grunberg (2012)
  7. Elena Rodica Lupu (2012)

Filiala Bucureşti – Critică, eseistică şi istorie literară

  1. Alexandru Buleandră (2010)
  2. Aurică Gh. Olteanu (2010)
  3. Nicolae Scurtu (2010)
  4. Ioan Şt. Lazăr (2011)
  5. Petre Răileanu (2011)
  6. Petru Vaida (2011)
  7. Adrian Niţă (2012)

Filiala Bucureşti – Dramaturgie

  1. Ion Bogdan Martin (2012)
  2. Eugen Virgil Nicoară (2012)

Filiala Bucureşti – Poezie

  1. Theodor Răpan (2010)
  2. Vasile Menzel (2011)
  3. Cristiana Maria Purdescu (2011)
  4. Florin Dochia (2012)
  5. Eliza Macadan (Lăcrămioara Peneş) (2012)
  6. Constantin Marafet (2012)
  7. Ionuţ Bogdan Ştefănescu (2012)

Filiala Bucureşti – Proză

  1. Şerban Tomşa (2010)
  2. Magdalena Brătescu (2011)
  3. Ştefan Dorgoşan (2011)
  4. Bogdan Hrib (2011)
  5. Clelia Ifrim (2012)
  6. Dorin Ivan (2012)
  7. Gabriel Năstase (2012)
  8. Cosmin Perţa (2012)
  9. Mihai Traistă (2012)
  10. Adrian Voicu (2012)

Filiala Bucureşti – Traduceri literare

  1. Mihai Gruia Novac (2010)
  2. Lia Decei (2011)
  3. Iulia Gorzo (2011)
  4. Adrian Daniel Lupeanu (2011)
  5. Daniel Nicolescu (2011)
  6. Tatiana Segal (2011)
  7. Viorica Boitor (2011)
  8. Irina Bojin (2011)
  9. Mihaela Golban (2012)

10.  Luminiţa Munteanu (2012)

Filiala Chişinău

  1. Traian Vasilcău (2010)
  2. Anatol Moraru (2012)

Filiala Cluj

  1. Eugen S. Cucerzan (2010)
  2. Nicolae Avram (2011)
  3. Hanna Bota (2011)
  4. Codrina Bran (2011)
  5. Nicolae Brânda (2011)
  6. Ana Coiug (2011)
  7. Eugen Cojocaru (2011)
  8. Icu Crăciun (2011)
  9. Grigorie M. Croitoru (2011)
  10. Rashed Elias Daoud (2011)
  11. Rodica Dragomir (2011)
  12. Vera Ieremiaş (2011)
  13. Horia Lazăr (2011)
  14. Delia Marga (2011)
  15. Ioan Muşlea (2011)
  16. Ion Podosu (2011)
  17. Horea Porumb (2011)
  18. Viorel Gh. Tăutan (2011)
  19. Maria Vaida-Voevod (2011)
  20. Augustin Cozmuţa (2012)
  21. Teodor Curpaş (2012)
  22. Mariana Istrate (2012)
  23. Iuliu Pârvu (2012)
  24. Doina Rad (2012)
  25. Florian Roatiş (2012)

Filiala Constanţa

  1. Guner Akmola (2010)
  2. Costel Bunoaica (2011)
  3. Mihaela Burlacu (2011)
  4. Constantin Gornea (2012)

Filiala Craiova

  1. Elena Brădişteanu (2010)
  2. Ion Catrina (2010)
  3. Ion Hirghiduş (2010)
  4. Nicolae Marinescu (2010)
  5. Svetlana Moisenco (Iulia David) (2010)
  6. Cristian Nedelcu (2010)
  7. Elena Buznă (2011)
  8. Eleodor Dinu (2011)
  9. Dan Eugen Dumitrescu (2011)
  10. Cătălin Ghiţă (2011)
  11. Marieta Marancea (2011)
  12. Ion R. Popa (2011)
  13. Mircea Pospai (2011)
  14. Emil Sârbulescu (2011)
  15. Teodor Preda (2012)
  16. Gabriela Rusu-Păsărin (2012)

Filiala Iaşi

  1. Muguraş Constantinescu (2010)
  2. Olimpia Iacob (2010)
  3. Dan Petruşcă (2010)
  4. Elena Brânduşa Steiciuc (2010)
  5. Ion Ţicalo (2010)
  6. Dionisie Vitcu (2010)
  7. Mihai Apostu (2011)
  8. Elena Cardaş (2011)
  9. Jenica Drăgan (2011)
  10. Victor Durnea (2011)
  11. Gheorghe Hibovschi (2011)
  12. Ioan Maftei Buhăieşti (2011)
  13. Ţucu Moroşanu (2011)
  14. Andrei Patraş (2011)
  15. Cornelia Petrescu (2011)
  16. Marian Ruscu (2011)
  17. Alexandru Şerban (2011)
  18. Cezar Ţucu (2011)
  19. Michnea Ion Vetrişanu (2011)
  20. Gabriel Avram (2012)
  21. Nicolae Bacalbaşa (2012)
  22. Mariana Cristina Bărbulescu (2012)
  23. Nicolae Boghian (2012)
  24. Mario Castro (2012)
  25. Vasile Diacon (2012)
  26. Laura Enache (2012)
  27. Leonte Ivanov (2012)
  28. Paul Leibovici (2012)
  29. Paul Munteanu (2012)
  30. Adrian Onciu (2012)
  31. Cristina Prisacariu Şoptelea (2012)
  32. Alexandru Spătaru (2012)

Filiala Piteşti

  1. Liliana Rus – 2010
  2. Allora Albulescu– 2011
  3. Valentin Predescu – 2011
  4. Aurel Udeanu –2011
  5. Ioan Viştea – 2011
  6. Gabriel Cazan – 2012
  7. Cristian Meleşteu – 2012

Filiala Sibiu

  1. Mihai Curtean (2010)
  2. Anne Junesch (2010)
  3. Vasile Ursan (2010)
  4. Lazăr Zăhan (2010)
  5. Ioan Barb (2011)
  6. Daniel Lăcătuş (2011)
  7. Anton Moisin (2011)
  8. Dragoş Varga (2011)
  9. Ovidiu Bucur (2012)

10.  Elena M. Câmpan (2012)

11.  Ştefan Doru Dăncuş (2012)

12.  Traian Dobrinescu (2012)

13.  Rodica Ilie (2012)

14.  Dumitru Mălin (2012)

15.  Carol Neustädter (2012)

16.  Liviu Ofileanu (2012)

Filiala Sud-Est

  1. Stela Iorga (2010)
  2. Sava Bogasiu (2011)
  3. Cornel Galben (2011)
  4. Gheorghe Petcu (2011)
  5. Ion Trif Pleşa (2011)
  6. Săndel Stamate (2011)
  7. Ion Toderiţă (2011)
  8. Cristian Corcan (2012)
  9. Diana Corcan (2012)
  10. Octavian Mihalcea (2012)
  11. Viorel Mortu (Coman) (2012)
  12. Andrei Velea (2012)

Filiala Târgu Mureş

  1. Dezsi Zoltan (2011)
  2. Dana-Ligia Ilin (2012)
  3. Borsodi L. László (2012)
  4. Emil-Marius Paşcan (2012)
  5. Veronica Ştir (2012)

Filiala Timişoara

  1. Brânduşa Armanca (2010)
  2. Arcadie Chirşbaum (2010)
  3. Corina Rujan (2010)
  4. Lucian Vasile Szabo (2010)
  5. Doru Arăzan jr. (2011)
  6. Laura Cheie (2011)
  7. Constantin Mărăscu (2011)
  8. Mirel Radu Petcu (2011)
  9. Vasile Petrică (2011)

10.  Monica Stănilă (2011)

11.  Mihai Alexandru (2012)

12.  Raul Bribete (2012)

13.  Cristian Contraş (2012)

14.  Ştefan Ehling (2012)

15.  Szekely Graţian (2012)

16.  Mihai Murariu (2012)

17.  Maria Niţu (2012)

18.  Constantin Rupa (2012)

19.  Alina Radu (2012)

20.  Mariana Stratulat (2012)

21. George Popovici

VALIDĂRI 2014

Filiala Alba-Hunedoara

  1. Rodica Gabriela Chira – da
  2. Daniel Dăian – da
  3. Zoia Elena Deju –  nu
  4. Ileana Lucia Floran – nu
  5. Dorina Brânduşa Landen – nu
  6. Veronica Oşorheian – nu
  7. Dumitru Toma – nu
  8. Maria Toma Damşa – da
  9. Ioan Vasiu – nu

Filiala Arad

  1. Petre Don – nu
  2. Stejărel Ionescu – nu

Filiala Bacău

  1. Mioara Bahna – da
  2. Speranţa Calimi – nu
  3. Florica Ceapoiu – nu
  4. Liviu Chiscop – nu
  5. Constanţa Cornilă – nu
  6. Dumitru Dănăilă – nu
  7. Mihai Dragu-Caina – nu
  8. Vasile Filip – nu
  9. Mihai Hanganu – nu

10.  Ana Hâncu – nu

11.  Eugen Hruşcă – nu

12.  Emil Ianuş – nu

13.  Vasile Ilucă – nu

14.  Mihai M. Macovei – nu

15.  Ion Manea – nu

16.  Dumitru Marin – nu

17.  Mihai Mateiciuc – nu

18.  Ioan Mititelu – nu

19.  Cecilia Moldovan – da

20.  Ioan Ouatu – nu

21.  Petrache Plopeanu – nu

22.  Violeta Savu – da

23.  Mihai Sălcuţan – nu

24.  Petru Solonaru – nu

25.  Eleonora Stamate – da

26.  Geta Stan Palade – nu

27.  Eugen Steţcu – da

28.  Elena Stroe Otavă – nu

29.  Ion Timaru – nu

30.  Gheorghe Ungureanu – nu

31.  Mariana Vicky-Vârtosu – nu

Filiala Braşov

  1. Sorin Basangeac – nu
  2. Cezar Boghici – da
  3. Iuliu Ionaş – nu
  4. Gabriel Stan – nu
  5. Laurenţiu-Ciprian Tudor – da
  6. Ioan Voaideş – nu

Filiala Bucureşti – Copii şi tineret

  1. Florentina Chifu  – nu
  2. Florin Colonaş – nu
  3. Petre Crăciun – da
  4. Nicolae Doftoreanu – nu
  5. Dumitru Dumitrică – nu
  6. Marian Dumitru – nu
  7. Gheorghe Florin Grigoriu – nu
  8. Elisabeta Iosif – nu
  9. Virgil Lovin – nu

10.  Viorel Martin – da

11.  Pavel Pereş – nu

12.  Elena Adriana Răducan – nu

13.  Tatiana Tapalagă – nu

Bucureşti – Critică, eseistică şi istorie literară

1.  Vlad Alexandrescu – da

  1. Dora Mezdrea – da

Filiala Bucureşti – Dramaturgie

  1. Marilena Dumitrescu – da
  2. Zeno Fodor – da

Filiala Bucureşti – Poezie

  1. Dumitru Vasile Delceanu – nu
  2. Andrei Păunescu – da

Filiala Bucureşti – Proză

  1. Margareta Amza – nu
  2. Ion Brătianu – nu
  3. Catia Maxim (Carmen Constantinescu) – da
  4. Gabriel I. Năstase – da
  5. Camelia Pantazi Tudor – nu
  6. Lăcrămioara Stoenescu – nu
  7. Ioana Stuparu – nu

Filiala Bucureşti – Traduceri literare

  1. Iulia Arsintescu – nu
  2. Adriana Bădescu – nu
  3. Dumitru Chican – da
  4. Ion Diaconescu – da
  5. Irina Negrea – da
  6. Mihai Alexe Radu – da
  7. Brânduşa Prepeliţă Răileanu – da
  8. Maria Elena Răvoianu – da
  9. Carmen Săndulescu – da

10.  Andreea Sion – da

11.  Ada-Gabriela Tanasă  – da

12.  Gabriela Cezarina Tănase – nu

Filiala Chişinău

  1. 1.            Pavel Balmuş – da
  2. 2.            Gheorghe Erizanu – nu
  3. 3.            Marcel Gherman – da
  4. 4.            Efimia Ţopa – nu

Filiala Cluj

  1. Ştefan Baghiu – da
  2. Ştefan Bolea – da
  3. Maria Bonea – nu
  4. Vasile Sebastian Dâncu – da
  5. Sorin Grecu – nu
  6. Alexandru Laszlo – da
  7. Ştefan Manasia – da
  8. Vasile Mic – nu
  9. Eugen Pavel – da

10.  Flore Pop – da

11.  Ioan Pop-Curşeu – da

12.  Ilderim Rebreanu – da

13.  Daniel Săuca – da

14.  Ioana Ileana Şteţco – da

15.  Cristina Tătaru – da

16.  Livia Titieni – da

17.  Maria Vaida – nu

Filiala Constanţa

  1. Ana Ardeleanu – nu
  2. Stan Brebenel – nu
  3. Florentina Loredana Dalian – nu
  4. Gheorghe Dobre – da
  5. Viorica Hagianu – nu
  6. Marian Ilie – nu
  7. Alexandru Mihalcea – da
  8. Ioan Florin Stanciu – da
  9. Nicolae Teoharie – da

Filiala Craiova

  1. Nicolae Bălaşa – nu
  2. Cristian George Brebenel – da
  3. Diana Dănişor – nu
  4. Iulia Cristina Frânculescu – nu
  5. Ioana Ghiţă (Iulia Ghiţă) – nu
  6. Petre Gigea-Gorun – nu
  7. Silviu Gongonea – da
  8. Monica Larisa Manafu – nu
  9. Mihai Măceş – nu

10.  Petrişor Militaru – da

11.  Emilia Parpală – da

12.  Beatrice Silvia Sorescu – nu

13.  Matei Stăncescu – da

14.  Emil Stănescu – da

15.  Camil Tănăsescu – nu

16.  Dumitru Toma – nu

17.  George Toma Veseliu – da

18.  Nicu Vintilă – nu

Filiala Iaşi

  1. Ştefan Afloroaei – da
  2. Constanţa Apetroaie – nu
  3. Constantin Ardeleanu – nu
  4. Gheorghe Badea – nu
  5. Gheorghe Bălăceanu – nu
  6. Valentina Becart – nu
  7. Gheorghe Boancă – nu
  8. Dumitru Brădăţan – da
  9. Vasile Burlui – da
  10. Teoctist Caia – nu
  11. Livia Ciupercă – da
  12. Valeriu Cîmpeanu – nu
  13. Lucian Costache – nu
  14. Cristina Dascălu – nu
  15. Florentin Dumitrache – nu
  16. Anica Facina – nu
  17. Petru Frăsilă – da
  18. Nicu Gavriluţă – da
  19. Paul Gorban – da
  20. Toma Hogea – nu
  21. Ernest Huşanu – nu
  22. Doru Iablonschi – nu
  23. Ioan Iacob – nu
  24. Livia Iacob – da
  25. Steluţa Istrătescu – nu
  26. Teodor Jacota – nu
  27. Magda Jeanrenaud – da
  28. Petre Manolache – nu
  29. Gică Manole – nu
  30. Val Mănescu – da
  31. Mihai Liţu Munteanu – nu
  32. Mircea Oprea – da
  33. Laurenţiu Orăşanu – da
  34. Eduard Filip Palaghia – nu
  35. George Petrone – nu
  36. Adrian Poruciuc – da
  37. Rafila Radu – nu
  38. Emanoil Rei – nu
  39. Dorel Schor – nu
  40. Liliana Spătaru – nu
  41. Elena Stredie – nu
  42. Constantin Tomşa – nu
  43. Gheorghe Vicol – nu

Filiala Piteşti

  1. Ion Mărculescu – nu
  2. Ilorian Păunoiu – da
  3. Mihai Stan – da

Filiala Sibiu

1. Ligia Csiki – nu

2. Vali Nițu – nu

13. Camelia Iuliana Radu – nu

4. Nicolae Suciu – nu

Filiala Sud – Est

  1. Dan Bistricean – da
  2. Violeta Ionescu – nu
  3. Constantin Kapitza – da
  4. Monica Mureşan – nu
  5. Apostu Panaitache Vultureanu – da
  6. Ioan Dan Pintilie – nu
  7. Liviu Vişan – nu
  8. Ilie Zanfir – da

Filiala Târgu Mureş

Nr. crt. Secţia română Nr. crt. Secţia maghiară
1. Dorli Blaga – da 8. Balázs K. Attila – nu
2. Teodor Borz – da 9. Sántha Attila – da
3. Gheorghe Botezan – nu 10. Márton Evelin – da
4. Victoria Nalaţiu Fătu – nu 11. Szonda Szabolcs – da
5. Ioan Oltean – nu 12. Bálint Tamás – nu
6. Radu Şerban – nu
7. Cornelia Toşa – nu

Filiala Timişoara

  1. Costel Balint – nu
  2. Ion Gheorgheosu – nu
  3. Mirela Ispăşoiu – nu
  4. George Lână – nu
  5. Constantin Leontescu – nu
  6. Silvia C. Negru – nu
  7. Rodica Opreanu – nu
  8. Gabriela Pachia – nu
  9. Dan Poenaru – nu

10.  Paul Purea – da

11.  George Schinteie – nu

12.  Alexandru Vakulovski – da

Comentariile au fost inchise!